Asiaa ja elämyksiä!

Ayrshire-näyttely torstai 15.6.2017

Olet täällä

FARMARI 2017

AYRSHIRE-NÄYTTELY TORSTAI 15.6.2017

tuomari: John Suffern, Pohjois-Irlanti

Luokka 1. Talvi- ja syysvasikat, 1.9.2016-28.2.2017 syntyneet

1.                   LAKSON NAPERO (BBC YesSir ET x Palmyra Poker Riggins ET) om. Kati ja Matti Lakso

2.                   H.V. NOVEMBER (Kamouraska Volvo ET x Palmyra Tri-Star Burdette) om. Juha Tiiri

3.                   TAIVALMÄEN NEILIKKA (Palmyra Tri-Star Burdette x R Facet) om. Asko Taivalmäki

4.                   SAVINNAN NIGHTWISH (Lakson Lipevä x Savinnan Hurmaava) om. Sanna Savikko

5.                   MYKRÄKALLION OREGANO (Mapleburn Remington ET x Palmyra Tri-Star Burdette)  
                      om. Tarja ja Tapani Pylkkönen

 

Luokka 2. Kesähiehot, 1.6.-31.8.2016 syntyneet

1.                   HARJULAN NATHALIA (Nexus Dreamer x Faucher Poker Erwin ET)

                      om. Tarja ja Pekka Saarinen

2.                   HANHISAAREN NEITINÄPSÄ (Kamouraska Volvo x Palmyra Tri-Star Burdette)

                      om. Juha Tiiri

3.                   TOIKAN NOUGATSAGA (Palmyra Reality Bradock ET x Rounion Poker Eros)

                      om. Tiina ja Hannu Toikka

4.                   KALLIOKIELEN NAOMI (Kamouraska Volvo ET x Jelyca Oblique) om. Sanna Savikko

5.                   TAIVALMÄEN NARUSSCA (D’Albanel Craftman x Palmyra Tri-Star Burdette)

                      om. Asko Taivalmäki

6.                   KALLIOKIELEN NELLI (Kamouraska Volvo ET x Palmyra Tri-Star Burdette)

                      om. Asko Taivalmäki

 

Luokka 3. Keväthiehot, 1.3.-31.5.2016 syntyneet

1.                   JOUKOLAN NELLY-EDITH (Lessard Jumper ET x Margot Calimero)

                      om. Laura ja Jouko Laiholahti

2.                   SAVINNAN NIITTYKUKKA (Palmyra Bingo ET x Margot Calimero) om. Sanna Savikko

3.                   LAKSON NELLY (Forever Schoon Eiffel ET x Asmo Sale ET) om. Kati ja Matti Lakso

4.                   SAVINNAN NELIAPILA (Forever Schoon Predator ET x Faucher Poker Erwin ET)

                      om. Sanna Savikko

 

Luokka 4. Talvi-, syys- ja 2-vuotiaat hiehot, 1.3.2015-28.2.2016 syntyneet

1.                   NINAN MYMMELI (Nexus Dreamer x Palmyra Tri-Star Burdette) om. Nina Nieminen

2.                   JOUKOLAN DAS. NEMESIS (Forever Schoon Eiffel ET x Des Chamois Poker)

                      om. Laura ja Jouko Laiholahti

3.                   JOKELAN MARTHA (Palmyra Reality Gibbs ET x Faucher Poker Erwin ET)

                      om. Tarja ja Pekka Saarinen

4.                   SAVINNAN MIMOSA (Nexus Dreamer x Palmyra Tri-Star Burdette) om. Sanna Savikko

 

Hiehojen kasvattajaryhmä (kaksi hiehoa saman omistajan omistuksessa)

1.                   Joukolan Ayrshire om. Laura ja Jouko Laiholahti

 

 

Junior Champion  LAKSON NAPERO

Reserve Champion Junior   NINAN MYMMELI

Honorable Mention Junior  JOUKOLAN NELLY-EDITH

 

Luokka 5. 2-vuotiaat lehmät, 1.9.2014-31.8.2015 syntyneet

1.                   JOUKOLAN LUCY-REGAN (Des Fleurs Perfect ET x Jelyca Oblique)

                      om. Laura ja Jouko Laiholahti

2.                   JOUKOLAN MUSKOTTIKUKKA (Faucher Poker Erwin ET x Palmyra Tri-Star Burdette)

                      om. Karoliina Nieminen

3.                   SAVINNAN METSÄTÄHTI (Des Prairies Potter x Faucher Poker Erwin ET)

                      om. Sanna Savikko

 

Luokka 6. 3-vuotiaat lehmät, 1.9.2013-31.8.2014 syntyneet

1.                   RANNA LIINA (Palmyra Tri-Star Burdette x Palmyra Tri-Star Reality)

                      om. Ranta Ayrshires Oy

2.                   TOIKAN KVG (Lagace Motown ET x Des Prairies Potter) om. Tiina ja Hannu Toikka

3.                   JUSSILAN KANTRI (Faucher Poker Erwin ET x Palmyra Tri-Star Reality)

                      om. Katja Weman

4.                   KUORTIN LIBERO (Palmyra Tri-Star Burdette x Faucher Poker Erwin ET)

                      om. Kati ja Matti Lakso

5.                   SAVINNAN KAAMOS (Faucher Poker Erwin ET x Visserdale Valtsu ET)

                      om. Sanna Savikko

 

Luokka 7. 4- ja 5-vuotiaat lehmät, 1.9.2011-31.8.2013 syntyneet

1.                   LESSARD JOY-LORELLI ET (Jelyca Oblique x Margot Calimero)

                      om. Laura ja Jouko Laiholahti

2.                   RANNAN PROMO (De La Plaine Prime x Visserdale Valtsu ET) om. Ranta Ayrshires Oy

3.                   JUOLUKKA (V Föske x Asmo Sale ET) om. Ylä-Savon kky

 

Luokka 8. Varttuneet lehmät, 31.8.2011 ja aiemmin syntyneet

1.                   TAIVALMÄEN ELOVEENA ET (Des Chamois Poker ET x Kellcrest Ice Man ET)

                      om. Asko Taivalmäki

2.                   JOUKOLAN INAMARIE (Palmyra Poker Riggins ET x Shady Walnut Conn)

                      om. Tiina ja Hannu Toikka

3.                   HARMAJA (Saarelan Turandot x Asmo Sale ET) om. Ylä-Savon kky

Suomen Ayrshirekasvattajat ry:n Total Performance palkinto, lehmien luokkavoittajien paras 305:n päivän tuotos, Taivalmäen Eloveena ET AF-VG85, paras 305:n päivän tuotos (5.) 10634 kiloa.

Lehmien kasvattajaryhmä (kaksi lehmää saman omistajan omistuksessa)

1.   RANNAN AYRSHIRE, om. Ranta Ayrshires Oy

Grand Champion   LESSARD JOY-LORELLI ET om. Laura ja Jouko Laiholahti

Reserve Grand Champion  RANNAN LIINA om. Ranta Ayrshires Oy

Honorable Mention  JOUKOLAN LUCY-REGAN om. Laura ja Jouko Laiholahti